Kolektory słoneczne do ogrzewania basenu

Posted on

Kolektory słoneczne do ogrzewania basenu

 

Kolektory słoneczne oprócz ich najbardziej standardowego sposobu wykorzystania, mogą posłużyć także do ogrzewania wody w basenie. Baseny dzielimy na dwie podstawowe kategorie: odkryte lub zakryte. Korzystać z basenów można albo w okresie letnim, albo też cało rocznie.

 

kolektory słoneczne do ogrzewania wody basenowejPrzy obliczaniu powierzchni czynnej kolektorów, potrzebnych do ogrzania wody w basenie przyjmuje się, że muszą one uzupełnić straty ciepła wynikające z wychładzania wody. Drugim założeniem jest dobra izolacja cieplna basenu. Straty ciepła z lustra wody można ograniczyć stosując odpowiednie zasłony. Dokładna analiza pracy basenu umożliwi dobranie odpowiedniej wielkości powierzchni kolektorów. Sam proces podgrzewu jest prosty: ciepło wytworzone przez kolektory słoneczne, zostaje przekazane do przefiltrowanej wody basenowej, za pośrednictwem np. wymiennika. Kolektory słoneczne podgrzewające tylko wodę w basenach nie posiadają zasobników ciepła – jego rolę spełnia basen. Jeśli chcemy aby była wykorzystana także do ogrzewania wody użytkowej, wówczas należy zamontować zbiorniki buforowe. W typowej instalacji basenowej, ciepła woda pozyskana podczas pracy kolektorów wykorzystywana jest również do kąpania się pod prysznicem przez użytkowników basenu, a po opróżnieniu basenu z wody kolektory słoneczne pozostają w miejscu montażu.

W przypadku jakiekolwiek wykorzystania solarów należy pamiętać o bardzo istotnym fakcie. Kolektory słoneczne pracują efektywnie nawet w pochmurne dni. Baterie słoneczne mogą wykorzystywać nawet znikome ilości energii, zwartej w promieniowaniu rozproszonym – zwłaszcza kolektory próżniowe. W dobie stale rosnących cen nośników energii ważne staje się poszukiwanie rozwiązań prowadzących do oszczędności w zużyciu energii. Ogrzewanie wody basenowej przez kolektory słoneczne należy do jednej z najbardziej efektywnych form ich wykorzystania. Nadmiar wytworzonego w ten sposób ciepła może być wykorzystany do ogrzewania ciepłej wody użytkowej. W przypadku rezygnacji z eksploatacji basenu w okresie zimowym, ciepło wytworzone przez solary może być dodatkowo wykorzystane do wspomagania ogrzewania centralnego. Kolektory słoneczne mogą wyprodukować od 10 do 25% energii na potrzeby centralnego ogrzewania.

Schemat pracy – kolektory słoneczne do podgrzewania wody basenowej:

schemat kolektory słoneczne do ogrzewania basenu

Systemy solarne pracujące w schemacie woda basenowa, woda użytkowa oraz wspomaganie centralnego ogrzewania znajdują coraz szersze zastosowanie w nowoczesnym budownictwie. System ten charakteryzuje się najwyższym współczynnikiem uzysków w stosunku do nakładów finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *