Rury próżniowe – rodzaje

Posted on

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rur próżniowych, ale czym różnią się od siebie?.

Mogło by się wydawać że rura to rura i nie ma się nad czym rozwodzić jednak po głębszej analizie sprawa nie wygląda już tak prosto. Polecam przestudiowanie poniższego zestawienia.

Rury próżniowe jedno ścienne:

Konstrukcja przypomina świetlówkę rura z jedna ścianą, która wewnątrz wypełniona jest próżnią. We wnętrzu rury znajduje się absorber, którego zadaniem jest przemiana promieniowania słonecznego na energie cieplną. Absorber nie ma kontaktu z powietrzem atmosferycznym.

Rury próżniowe dwu ścienne (termosowe):

Konstrukcja tej rury przypomina termos. Pomiędzy dwoma ścianami szkła wytworzona jest próżnia ( kilka mm). Absorber napylany jest na wewnętrzną ścianę rury próżniowej. Ciepło w tych rurach przekazywane jest z reguły do blaszek, które stykają się z absorberem oraz miedzianą rura zbiorczą – może to być parownik (ang. heat pipe – pośredni odbiór ciepła) lub „U” rurka – bezpośredni odbiór ciepła.

Rury próżniowe z przepływem bezpośrednim:

Oznacza to, że w rurze próżniowej jest jeden czynnik grzewczy, który odbiera ciepło z kolektora i przekazuje je do wymiennika. wyróżniamy tutaj dwa rodzaje konstrukcji rury miedzianej (w niej przepływa czynnik grzewczy), która jest wewnątrz szklanej rury.

  1.  Rurka w rurce – czynnik wpływa zewnętrzna rurką miedzianą do końca rury a powraca mniejsza mieszczoną w jej wnętrzu.
  2. „U” rurka – rura miedziana ma kształt litery U zimny czynnik przepływa lewą strona w dół a następnie ogrzany powraca z prawej do góry.

Rury próżniowe z przepływem pośrednim ( heatpipe);

Ciepło z absorbera przekazywane jest do parownika tj. miedzianej rury wypełnionej niewielką ilością płynu parującego w niskiej temperaturze. Płyn wewnątrz parownika ogrzewając się paruje, unosi się do górnej rozszerzonej części miedzianej rury, która z kolei przylega do rury zbiorczej w głowicy kolektora. Główny czynnik grzewczy w systemie (glikol) opływa rurę miedzianą odbierając z niej ciepło. Płyn wewnątrz parownika po obniżeniu temperatury skrapla następnie cykl powtarza.

Rury próżniowe z bezpośrednim odbiorem ciepła

Do tej kategorii zaliczają się rury jedno ścienne z przepływem bezpośrednim oraz konstrukcją typu rurka w rurce. Promieniowanie słoneczne zamienione w ciepło na absorberze przechodzi bezpośrednio do czynnika grzewczego w układzie solarnym. Miedziany absorber jak i rura są ze sobą zespawane stanowiąc jeden element nie ma tutaj pośredniczących elementów czy materiałów, które przekazują ciepło.

Rury próżniowe z bezpośrednim odbiorem ciepła:

Do tej kategorii zaliczają się pozostałe rury próżniowe. Przekazanie ciepła odbywa się w następujący sposób:

  • rura jedno ścienna heat pipe z płaskim absorberem: absorber -> płyn parujący w niskiej temperaturze -> pasta łącząca parownik z szyna kolektora ->  glikol
  • rura dwu ścienna przepływ bezpośredni „U” rurka z napylanym absorberem: absorber -> blaszka stykająca się z absorberem i u-rurką -> glikol
  • rura dwu ścienna (termosowa) heat pipe z napylanym absorberem: absorber ->blaszka stykająca się z absorberem i rurką heat pipe -> płyn parujący w niskiej temperaturze -> pasta łącząca parownik z szyna kolektora ->  glikol

Rury próżniowe z absorberem wewnątrz lub na zewnątrz próżni:

Oznacza to że absorber i jego powłoka ma lub nie ma styczności z powietrzem atmosferycznym (wilgocią czy kurzem).

Rury z absorberem umieszczonym wewnątrz próżni:

  • rura próżniowa jedno ścienna z płaskim absorberem typu heat pipe
  • rura próżniowa jedno ścienna z płaskim absorberem z przepływem bezpośrednim typu rurka w rurce

Rury z absorberem umieszczonym na zewnątrz próżni:

  • rura próżniowa dwu ścienna z absorberem napylanym konstrukcja typu heat pipe
  • rura próżniowa dwu ścienna z absorberem napylanym konstrukcja typu „U” rurka

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *